Pokud chceme stavět svůj vlastní dům, tak především si vybíráme místo, kde bude stát. Je třeba zvážit i to, že se nejedná o věc, kterou můžeme snadno vyměnit za jinou, až se nám znelíbí. Investice do vlastního bydlení je na celý život, nebo alespoň na pěknou řádku let. Většinou si lidé pořizují hypotéční úvěry, aby stavbu zvládli dokončit poměrně brzy a nechyběly jim finanční prostředky. Nicméně když se vrátíme k našemu pozemku, i zde je třeba neudělat žádnou chybu. Volba vhodného terénu pro stavbu je a bude vždy jednou z takových úvodních nástrah, kterými musíme projít na své cestě k vysněnému bydlení a než nás začne zajímat vůbec hypotéka na pozemek,později na stavbu rodinného domu.
První pohled
Je pravdou, že první dojem z pozemku získáme na základě toho, jak se zde cítíme, ale to nás ještě neopravňuje k tomu, zde si postavit svoje rodinné hnízdečko. Hledáme zhruba parcelu o velikosti od pěti set do pár tisíců čtverečných metrů. Hodně záleží na našich požadavcích, co zde chceme mít a také pak hodně rozhodnou finanční prostředky. Samozřejmě stěžejní budou i následující další kroky. Je třeba si ujasnit velikost a tvar samotného provedení domu, kdo ho bude stavět, jaký materiál atd. Ještě úplně je nejlepší se pak poradit se specialistou a nechat si udělat rozpočet, než se vrhneme do vyřizování úvěru.
První odpověď by měla být kladná
Pokud jsme si vybrali místo snů, tak teď je třeba si odpovědět na otázku, zdali je tento pozemek vůbec vhodný stavbu, tudíž jestli se jedná o stavební parcelu. Zjistit to není nic složitého, ale pokud chceme stavět, tak tato otázka musí mít kladnou odpovědět, jinak je vše ztraceno. Naše kroky tudíž musí vést na katastrální úřad, případně na patřičný městský úřad. Ale pokud známe určité souvislosti s pozemkem, tak i z pohodlí domova můžeme nahlédnout do katastrálních map. Nikdy není radno spoléhat na dobré sousedy, kteří o historii pozemku budou vědět pouze z doslechu svých rodičů. Další kroky se odvinou z této skutečnosti.