Jak dokážou znepříjemnit život řasy a sinice, si jistě dovedete představit. V posledních letech jsou sinicemi zasaženy řeky, rybníky, jezera a přírodní koupaliště, a jejich výskyt koupání buď značně omezuje, nebo přímo znemožňuje.
Umělé nádrže určené ke koupání, tedy městská koupaliště a bazény, jsou z tohoto důvodu pod kontrolou. Bez bazénové chemie se zkrátka neobejdeme, ať už se jedná o kontrolu pH vody, monitoring její tvrdosti, nebo o sledování stavu zamoření vodní řasou.
Jak postupovat při výskytu řas
Přípravky pro likvidaci sinic a řas jsou postaveny na bázi chlorových chemických látek. V první řadě musíme otestovat pH, zda se nachází v optimálním rozmezí od 7,0 do 7,4. K úpravě pH slouží přípravky pH plus (zvýšení hodnoty) a pH minus. Jestliže tekutina mění odstíny z namodralých barev do zelených, použijeme Chlor šok. Měla by se pak začít měnit barva vody, pokud se však mění pouze pozvolna a koncentrace řas je vyšší, lze přidat přípravek Azuro Blue Flash (Modrý blesk).
Dbejte na dodržení správného dávkování vůči množství vody v bazénu, doporučované výrobcem, a také mezi jednotlivými přípravky dodržujte předepsaný interval 24 hodin. K projasňování náplně bazénu slouží výrobek s názvem Azuro Flokul, který se dávkuje až po vyprchání chlóru, tedy zhruba za dalších 24 hodin. Současně s přídavky těchto preparátů je nutno prohánět bazénovou tekutinu filtračním zařízením, dokud nedojde k úplnému odstranění nečistot.
Kontrola filtrace
Každé znečištění řasou znamená určitou zátěž pro bazén a tehdy musíme pamatovat na kontrolu filtračních patron a na průchodnost celého zařízení, což zjistíme tlakoměrem. Náplně ve filtrech by se měly občas propláchnout a také bychom měli dopustit část vody. U filtrace nezapomínejme na sommer a předřazené košíčky u čerpadla. Znečištění vody mívá také značný vliv na její tvrdost, ta tedy dalším faktorem, na který majitelé bazénů musí pamatovat.