Pokud chcete zkusit něco jiného, než běžně jíte, zkuste fazolové klíčky. Do začátku si můžete zkusit koupit už naklíčené fazolové klíčky třeba v sladkokyselém nebo pikantním nálevu.
Pokud preferujete zkusit si přírodnější a zdravější variantu, tak si kupte fazole mungo v BIO kvalitě a zpestřete si jídelníček vlastnoručně připravenou jemnou zelenou pochoutkou. Fazole důkladně propláchněte v cedníku čistou studenou vodou. Nasypte je do misky a zalijte studenou vodou tak, aby voda sahala pár cm nad úroveň fazolí. Ráno vodu slijte a opět fazolky několikrát propláchněte. Vraťte je do misky a zakryjte navlhčenou utěrkou, aby se dovnitř nedostaly nečistoty a hmyz a pod utěrkou zůstala vlhkost. Potom nechte misku v tmavém prostředí a v pokojové teplotě stát.2x denně zkontrolujte, zda jsou všechny fazolky vlhké. Pokud se vám povrch semen zdá jiný anebo se změnila vůně fazolí, znovu důkladně propláchněte a dejte do misky. Oplachováním zabráníte vzniku plísní a kvašení. Rychlost naklíčení je daná hlavně teplotou. Obvykle nezabere víc jak 3 dny. Hotové klíčky, které by měly být dlouhé alespoň 2-3 cm, se hodí třeba na pečivo s tvarohovým sýrem, do salátů, jako ozdoba do vařených nebo pečených brambor.
Pokud to jde, zkonzumujte klíčky dříve, než se při klíčení začnou tvořit kořínky. To je okamžik, kdy se začínají z klíčků živiny ztrácet. Sklizené fazolové klíčky lze uchovat v lednici v uzavřené dóze. Pokud si chcete každodenní opakované kontrolování klíčících fazolek ušetřit, zakupte si skleněnou misku, která je přímo určená pro klíčení a celý postup to zjednoduší. Fazole mungo nejsou jediná semínka, která vám hezky naklíčí. Můžete vyzkoušet třeba jemně pikantní řeřichu, která vám bude klíčit doslova před očima. Další možnost nabízí například pohanka anebo obyčejný hrách, který už si nechávali naklíčit naši předci a připravovali si takto naklíčený hrách zlehka osmažený a pokrmu říkali pučálka.