Všichni máme rádi doma pěkně teploučko, ale zároveň nechceme platit astronomické účty za topení. Snažit se eliminovat větrání přitom není řešením, protože ve vydýchaném vzduchu se nedá žít. Člověk vydechuje oxid uhličitý a jeho zvýšená koncentrace ve vzduchu na nás má negativní účinky, způsobuje únavu, bolest hlavy, pálení očí, poruchy soustředění a při dlouhodobém působení zvýšenou náchylnost k nemocem.
Naučit se správně větrat není tak těžké, jak by se mohlo zdát, stačí dodržovat několik zásad. Zvláště u plastových oken, která dokonale těsní, je velmi důležité používat správnou techniku, jinak se v domě či bytě mohou kvůli zvýšené vlhkosti začít tvořit velmi nebezpečné plísně. K dodržování optimální vlhkosti můžeme jen doporučit zakoupení hydrometru, seženete ho již za pár stovek. Některé druhy navíc ukazují ikonky doporučeného větrání či zvlhčování vzduchu, když humidita není optimální. Ideální hodnota se pohybuje kolem 45 %, ale pásmo optima je 30–65 %.
Jak tedy správně větrat, abychom udrželi vlhkost na příznivých hodnotách a zároveň nám příliš neklesala vnitřní teplota, a tudíž nerostla potřeba si přitápět? Postačuje respektovat následující principy:
· Větrat minimálně 3 x denně, hlavně v místnostech se zvýšenou vlhkostí
· Větrat vždy krátce a důsledně, na pár minut otevřít okna dokořán a pak zavřít
· Vzduch by měl cirkulovat domem, ideální ve vytvořit průvan, aby se vzduch úplně vyměnil
· Po noci, kdy se potíme a vydechujeme spoustu CO2, bychom měli asi na 5 minut otevřít okna v celém bytě
· Dlouhodobé větrání na tzv. ventilačku se nedoporučuje v zimě, dochází k velkým tepelným ztrátám, zatímco vzduch se tak rychle nevymění
· Při sprchování a koupání se v koupelně zavírejte, po koupeli zapněte ventilaci a vyvětrejte celou místnost
· Při vaření používejte digestoř
· Pokud máte jinou možnost, nesušte v bytě mokré prádlo, využívejte balkon nebo sušičku, pokud takovou možnost nemáte, snažte se sušák na prádlo stavět k oknu a větrat častěji